Terviseuuringud

Terve rea päriliku taustaga ning laialt levinumate terviseprobleemide osas on võimalik koertele teostada terviseuuringuid. Kõigi ametlike terviseuuringute tulemused saab lasta kanda koera andmete juurde Eesti Kennelliidu tõuregistris. Aretuses kasutatavatele koertele on rea terviseuuringute tegemine kohustuslik, täpsema info Eestis leonbergeritele kehtivatest nõuetest leiab SIIT

  • Liigeste düsplaasiauuringud – koera puusa- ja küünarliigese röntgenuuring, millega kontrollitakse liigeste arengu vastavust FCI poolt seatud nõuetele. Röntgenpilte saab lasta teha mitmetes kliinikutes Eestis ning samuti lähiriikides. Hinnangu liigestele annab ning ametliku sertifikaadi väljastab düsplaasiauuringute usaldusarst.
  • Silmauuringud – Eestis teeb ametlikke pärilike haiguste silmauuringuid vaid üks arst, dr. Ülle Kell.

 

  • Geeni- ja DNA-testid – Leonbergeritele on hetkel olemas tõuspetsiifilised geenitestid päriliku neuroloogilise haiguse polüneuropaatia 3 vormi (LPN1, LPN2, LPPN3) ning leukoentsefalomüelopaatia (LEMP) diagnoosimiseks.
    Kõiki neid teste on võimalik lasta teha Berni Ülikooli Geneetikainstituudi laboris ning ka Labogeni kommertslaboris Saksamaal.
    Berni Ülikooli laboris saab soovi korral lisaks lasta teha ka testi, mis ei ole seotud ühegi haigusega, vaid tuvastab koeral karvkatte liivakarva värvust põhjustava geeni olemasolu.

DNA-testi kasutatakse ka koerte põlvnemise tuvastamiseks, mõnedes riikides on põlvnemisuuringu DNA-sertifikaadi olemasolu nõutav kõigilt aretuses kasutatavatelt koertelt. Põlvnemistesti saab lasta teha Labogeni laboris.

Geenitestid soovitame võimalusel tellida Berni Ülikooli laborist, kuna sinna saadetud vereproovid liidetakse leonbergerite ülemaailmsesse DNA-panka, mida kasutatakse ka muude leonbergeritel esinevate terviseprobleemide uurimisel. Hetkel on ülikoolides käimas näiteks erinevate vähivormide, glaukoomi, südame- ja kilpnäärmehaiguste ning neuroloogiliste haiguste teemalised uurimused.
Juhised geenitestide tellimiseks Berni Ülikooli laborist on leitavad SIIN, Labogeni laboriga teeb koostööd enamik Eestis asuvaid loomakliinikuid. Klubi liikmetel on võimalik Labogeni teste klubi vahendusel tellida soodushinnaga.