Leonbergerite äkksurmade uurimisprojekt

Leonbergerite äkksurmade uurimisprojekt

Originaalmaterjal (soome k.) Soome leonbergeriühingu leheküljel SIIN

Helsinki Ülikooli ning Folkhälsani uurimiskeskuse koerageneetika uurimisrühm on alustanud leonbergerite äkksurmade põhjuseid uuriva projektiga.
Noori leonbergereid (6 kuu-2 a. vanuses) sureb ootamatult ilma varasemalt mingeid haigustele viitavaid sümptomeid ilmutamata üllatavalt sageli. Äkksurmade põhjuseks võib olla näiteks südame tõsine rütmihäire. Kuna meie tõus esineb äkksurmasid tavalisest sagedamini, on tõenäoline, et probleemi taustal on geenimuutused.
Uurimisrühma töö eesmärgiks on leida äkksurmade riski tõstvad geneetilised põhjused, et võimalikud väljatöötatavad geenitestid aitaksid tulevikus kasvatajatel neid riskitegijaid aretustöös arvesse võtta.

Uurimuse läbiviimiseks vajatakse tõuharrastajate abi järgnevas:

  • kogutakse andmeid varasemalt äkksurma surnud leonbergerite kohta, et hinnata probleemi pärilikkust ning valida õiged viisid geneetiliste põhjuste leidmiseks. Vastutava uurija kontakaadress marjo.hytonen@helsinki.fi. Kogu saabunud informatsiooni käsitletakse konfidentsiaalsena.
  • kogutakse koerte vereproove. Eriti oodatakse proove koertest, kelle lähisugulaste hulgas on esinenud äkksurma. Samuti võib saata proove kõigist viimase kahe aasta jooksul sündinud leonbergeritest ning tulevikus sündivatest pesakondadest. Täpsem informatsioon aadressil http://www.koirangeenit.fi/osallistuminen või uurimisrühma kontaktisikutelt. Vereproovile tuleb lisada ankeet, mille leiab siit
  • uurimisrühm teeb koostööd Yliopistollinen Eläinsairaala veterinaarpatoloogia osakonnaga, kus on võimalik teostada äkksurma surnud koera lahkamine.

Uurimisrühma kontaktid:
Vastutav uurija: Marjo Hytönen, marjo.hytonen@helsinki.fi, tel. +358 2941 25779
Laboratoorium: lgl-kyselyt@helsinki.fi, tel. +358 2941 25680

Uurimisrühma veebilehekülg: www.koirangeenit.fi
Uurimisrühma juht: Prof. Hannes Lohi